top of page

"דיאטה" – בפעם המי יודע כמה

Updated: Jul 12, 2020

דיאטות קיצוניות או כאלה שאינן מותאמות לנו אישית ספק אם יעזרו לנו להשיג את מטרתנו ולשמור על ההישגים לתמיד.

תעשיית הדיאטות בארץ ובעולם כולו משתנה ומתעדכנת ללא הרף, קיימים סוגים שונים של דיאטות טובים יותר וטובים פחות עם ובלי עזרים.. מכל המבחר הרב שקיים איך נדע מהי הדיאטה הטובה ביותר עבורנו?

עצרו לרגע וחשבו, מהי הקונוטציה שלכם למילה "דיאטה"?

עבורי בעבר הדיאטה תמיד קיבלה משמעות שלילית, דיאטה היתה חלק מחיי כמתבגרת, שנאתי אותה כל כך אך המשכתי לנסות עוד ועוד דיאטות.

סבלתי ממנה ריגשית ופיזית, התייסרתי בכל יום שביצעתי אותה וכשלא הצלחתי לעמוד בה, באופן קבוע הייתי מתחילה דיאטה, נשברת מהר, חוזרת להרגלים הישנים ומתחילה שוב אחרת, את אבא שלי שלא היה מודע לסבל התמידי שעברתי בעקבותיה המצב תמיד הצחיק, הוא היה ממליץ להפסיק אותה עכשיו ו"להתחיל ממחר" אך "לא בראשון כי זה יום עמוס, כולם מתחילים בו דיאטה".

בשונה מהצורה בה המילה דיאטה מתפרשת אצל רבים פרוש המילה הוא: "אורח חיים תזונתי, תפריט מזונותיו של אדם בהתאם לצרכיו".

אם כך מדוע רובנו נרתעים מאותה "הדיאטה" ומחפשים אחר האחת שנוכל להחזיק בה לאורך תקופה ארוכה מבלי "להישבר"?

דיאטות הן לרוב זמניות, תמיד נמצא את הדרך לחרוג מהן ולתור אחר פתרון הקסם הבא, אני מניחה שרבים מכם מזדהים עם הכתוב..

השמנת יתר היא בעיה מודרנית.

אורח החיים המודרני שלנו המבוגרים כולל לרוב שעות עבודה מרובות, עבודה יושבנית, שהייה ממושכת מול המסכים, אכילת מזון מהיר, מתועש ומעובד בשילוב פעילות גופנית מועטה כל אלה ועוד מהווים סיבה מרכזית לבעיה.

גם אצל ילדים נרשמת מגמת עלייה, אתם בוודאי זוכרים את משחקי הילדות בהם שיחקנו פעם, לצערנו רבים מהילדים בעידן המודרני נמצאים שעות רבות מול המסכים במקום לשחק בחוץ עם חברים (לא כולם כמובן).

השמנת היתר הגיעה למימדים של מגפה כלל עולמית.

עוד בתקופת טרום הקורונה השמנת יתר היתה ללא ספק אחת מהבעיות השכיחות ביותר בארץ ובעולם, השמנת יתר מהווה גורם סיכון למגוון רחב של בעיות בריאות בינהן פגיעה במערכת החיסון, כאבי ראש ומיגרנה, אנמיה, טחורים, דליות, בעיות פוריות, מחלות כבד, מחלות כליות, מחלות בדרכי העיכול, מחלות לב וכלי דם, סוכרת, דלקות מפרקים, סרטן ועוד.

קיימות סיבות רבות להשמנה ומשקל עודף חלקן:

אכילה לא מאוזנת.

תזונה נטולת רכיבים תזונתיים חיוניים.

אכילת מזון מתועש ומעובד.

המנעות מאכילה למשך שעות רבות ולאחר מכן התנפלות על כל מה שנמצא סביב.

מערכת הורמונלית שאינה מאוזנת.

רעלנים שהצטברו בגוף כתוצאה מחומרי הדברה, מתכות רעילות ועוד.

אכילה ריגשית ועוד..

יש לטפל בגורם ההשמנה, דיאטה לא תעזור ואף עשויה להזיק במידה ולא נטפל כראוי.

ככלל מומלץ לפנות לאיש מקצוע ולעשות זאת בהשגחה והתאמה אישית.

רבים ממטופלי התנסו בדיאטות שונות, הפחיתו ממשקלם, העלו אותו בחזרה ואף יותר, האם ניתן להסיק מכך ש"דיאטות" אינן עובדות?

לפני הכל אחזור כמה שנים אחורה..

כילדה הייתי מאוד רזה, ופעילה, בכל יום היינו מחכים לשעה 16:00 (אז היה מקובל לא להרעיש בין 14:00-16:00) ויוצאים אל הרחוב לשחק עם חברים ב"משחקי ילדות" מהנים, היינו מאוד פעילים שיחקנו בתוספת, דג מלוח, עמודו, מחניים, קלאס, מדרכות, קפיצה בחבל.. היו ימים.

תמיד נהגו לבשל בבית אוכל ביתי ובריא (עם השנים כשהתוודעתי לתזונה הטבעית נוכחו לדעת עד כמה היה לנו מה לשפר).

אכלתי הכל אך אני זוכרת דפוס אכילה מסויים שהתהלתי לפיו יום יום והוא אכילה מתוך הקשבה לגוף (דפוס שהתערער עם השנים), בכל יום הייתי צועדת מבית הספר לעבר ביתה של סבתי זכרונה לברכה, ריחות האוכל הביתי והטעים מילאו את הרחוב, התיישבנו לאכול ארוחה משותפת, סבתי היתה מגישה לי צלחת ועליה מגוון רחב של מזונות, לא זכור לי שהיו מונחים סירים על השולחן ושנזקקנו לקחת "תוספת" / "מנה שניה", גם את המנה אותה הגישה לי לא הצלחתי לסיים, את הצלחת הניחה סבתי במקרר עד שהתעורר בי שוב הרעב והייתי ניגשת להמשיך ולאכול מממנה קראו לי "האוכלת בתשלומים" עם השנים איבדתי את היכולת המופלאה שרכשתי בלידה והיא אכילה מתוך רעב ותחושת שובע, מתי לאחרונה אכלתם ארוחה והפסקתם ברגע שהרגשתם שובע?

עם השנים משהו משתבש במנגנון ההקשבה לגוף ואנחנו נוטים להמשיך ולאכול גם כשאנחנו שבעים.

השינוי חל כשהפכתי מילדה לנערה, מפגשים עם חברים שכללו פיצות, המבורגרים, גלידות, ימי הולדת בהם היו שפע של ממתקים, חטיפים ושתיה מתוקה ואיך לא מסיימים בלי עוגה ושקיות הפתעה, זוכרים את חצאי הפיתות עם החומוס והמלפפון החמוץ? יש לי מתכון נהדר לחומוס מוזמנים לנסות

https://www.briutme.com/blank-20

גופי התעגל וכבר לא הייתי אותה ילדה "רזה", הפכתי לנערה מלאה, המשקל החל לטפס ואיתו החיפוש אחר "הדיאטה" שתעזור לי להשיל אותו.

אני זוכרת שראיתי תפריט "דיאטה" שאימי תלתה על המקרר והחלטתי לאמץ אותו ומאז עברו הרבה מים בנהר, יותר נכון הרבה "דיאטות" מוכרות יותר ומוכרות פחות, מצאתי את עצמי במעגל בלתי פוסק של מעבר מדיאטה לדיאטה, לעיתים ממירה ארוחות באבקות, לעיתים נוטלת כדורים "סופחי שומן" שעם נטילתם "אפשר לאכול הכל", כדורים "מדכאי תיאבון", תפריטים עם גרעון קלורי גדול, תפריטים מונוטוניים, כדורים משלשלים ועוד..

מעגל אימים שנמשך שנים רבות והמשקל ואיתו גם מצב הרוח כמו יו יוי עולה ויורד וחוזר חלילה.

שנים של אשמה ותסכול כשמסביבי חברות שאוכלות "הכל" ונשארות רזות ורק אני סובלת ואין תוצאות ולצידן חברות שכמוני שבויות ומנסות כל פתרון קסם אפשרי.

"זר לא יבין זאת".

אחרי הצבא נרשמתי ללימודי תוכנה, סיימתי אותם בהצטיינות, לא אשכח את היום בו דיפדפתי בעיתון בחיפוש אחר מודעות דרושים, נתקלתי במודעה שתפסה את עיניי "לימודי תזונה טבעית", אם לומר את האמת המניע הראשוני שלי היה ללמוד "כיצד ניתן לרזות", נרשמתי ללימודי תזונה טבעית ברפואה משלימה בבית הספר של המכללה למנהל ושם היה הרגע בו חיי קיבלו תפנית של 180 מעלות! עברתי הסבה מקצועית , לפני שנה אמר לי ידיד יקר משפט שנחרט בראשי: "מתכנות מחשבים עברת לתכנות אנשים", אני שמחה כל כך שעשיתי את השינוי, הסיפוק בעזרה והצלת חיים לא יתואר.

אני זוכרת את הערבים בהם ישבתי עם הורי מהופנטת מהידע החדש אותו רכשתי יום יום ומחליטה ליישם אותו בביתנו, אט אט שינינו את התזונה בבית, אותה תזונה שחשבנו שהיא טובה ובריאה לנו, הסתבר שהיינו מנותקים מהמציאות כשחשבנו שאנחנו אוכלים אוכל בריא בעקבות השינויים המשקל העודף החל לרדת, מדדי בדיקות הדם של בני הבית השתפרו פלאים וכמו כן ההרגשה, הפכנו לבריאים יותר.

כאבי הראש שהיו חלק בלתי נפרד משגרת היום שלי והביאו אותי לנטילה אינסופית של משככי כאבים נעלמו, העצירות ממנה סבלתי נעלמה גם היא, עיניים דומעות, גרד באוזניים, גרד בגרון, פריחות עוריות כל אותן האלרגיות מהן סבלתי ובעקבותיהן נטלתי אנטיהיסטמינים והאשמתי את שינויי מזג האוויר נעלמו גם הן, מראה העור השתפר, המחזור הסתדר, העייפות נעלמה, הריכוז השתפר, הרגשתי חיונית!

לאור זאת הבנתי שהייעוד שלי הוא לטפל באנשים ולעזור להם לשמר ולקדם בריאות בין אם מדובר בעודף משקל, בעיות בריאות, שמירה על הקיים, צמחונות וטבעונות נכונה, הכנה להריון ועוד.

הרגשתי (עד היום) שזו שליחות עבורי ואני צריכה למנף ולממש אותה, לעזור לאחרים לשבור את אותו "מעגל אימים" לא לפחד מהאוכל, לא לדבר במושגים של "משמין ומרזה", לא לרעוב, לא לנסות כל "טרנד" חדש שיוצא להפסיק לסבול וללמוד מהם העקרונות לאכילה בריאה ומאוזנת ושמירה על אורח חיים בריא.

מאז ועד היום אני מלווה, מייעצת ומטפלת בבעיות משקל ובריאות.

מייעצת למוסדות ואירגונים.

מפתחת ומבריאה מתכונים.

הצלחת התכנית ושינוי אמיתי יושגו בהתאמה אישית למצב הבריאותי, בדיקות הדם, סגנון החיים, העדפות אישיות ועוד.

הטיפול מתקיים בקלניקות / אונליין.

הבשורה הטובה היא שיש פתרון לבעית המשקל העודף,

ראשית בראש ובראשונה נדרש כאן שינוי מחשבתי, בכדי שנוכל לעשות שינוי אמיתי ומשמעותי עלינו לבסס את אורח חיינו על תזונה איכותית המותאמת לנו אישית בשילוב פעילות גופנית, הפחתת סטרס, שינה מספקת ועוד.

התאמת התכנית אישית ותענה על כל צרכיכם בכדי לקדם בריאות ולדאוג להשלמות תזונתיות על מנת למנוע חוסרים.

אני מאמינה באכילה מאוזנת ובריאה של מזונות איכותיים וטעימים דוגמאות ניתן למצוא

"בקהילת BriutMe דיגיטל" https://www.facebook.com/groups/216424663064935/

אני מאמינה בתפריט מאוזן שכולל בתוכו ירקות, פירות, שומן איכותי, חלבונים איכותיים, פחמימות מורכבות ודגנים מלאים.

ללא ספירת קלוריות.

ללא אבקות וללא תוספים מיותרים.

שימוש בשיטות הכנה שונות.

תפריט בו תרגישו טוב וחיוניים, לא תרעבו, תזינו את גופכם בויטמינים, מינרלים ושאר רכיבים חיוניים ובעיקר תהנו מארוחות טעימות.

הפחתת משקל בדרך הטבעית והבריאה, צריכה להתבסס על צריכה נכונה של אבות המזון, באמצעות תפריט מותאם אישית על מנת למנוע חסרים ושמירה על המשקל הרצוי בהווה ובעתיד.

את התמונות של לפני ואחרי אתם מכירים?

מי שמכיר אותי ועוקב אחרי בפייסבוק https://www.facebook.com/moraneinstein/ וגולש באתר,

יודע שתמונות הלפני ואחרי שלי יהיו תיעוד מדדים של בדיקות דם שיראו שיפור בערכי הסוכר, הכוסלטרול, השומנים, הברזל ועוד, תיעוד של מדידות ביתיות בערכי הסוכר (למטופלים סוכרתיים).

אל תתפתו לכל אותן דיאטות שמבטיחות לכן "תוצאות מהירות".

לא סתם נאמר :"הינך מה שאתה אוכל" תזונת האדם משפיעה מאוד על מצבנו הבריאותי, קיים קשר הדוק בין המזון אותו אנו אוכלים לבין מצב בריאותנו הגופנית והנפשית.

דיאטות שונות ובעיקר קיצוניות יובילו לחוסרים תזונתיים, מצבי רוח משתנים ועוד.

אז קדימה למה אתם מחכים?

הגיע הזמן לעשות כמה שינויים קטנים והדרגתיים, בקצב שלכם – כמה עצות "על קצה המזלג"

ראשית ההחלטה צריכה להגיע מכם, לא מאף אחד אחר גם היקרים לכם לא יוכלו לרתום אתכם לשינוי אם אתם לא באמת מוכנים לעשות אותו, אחרי הכל אתם אלה שתצטרכו ליישום אותו ולעבוד קשה (אין קיצורי דרך ובעיקר אין קסמים).

הציבו יעדים קטנים עם כל הישג הציבו יעד חדש.

אכלו בצלחות קטנות יותר, כך גודל המנה יקבל פרופורציה.

אל תאכלו בהיסח הדעת, שבו ליד השולחן והניחו את המסכים, הספרים, העיתונים והעבודה בצד.

תדאגו שתמיד יהיו לכם במקרר מנות מזינות, להגיע הביתה מיום עבודה ארוך ולמצוא מקרר ריק יגרום אחריו אכילה לא מבוקרת.

הצטיידו ברשימת קניות ואל תלכו רעבים (תקף כמובן גם לקניות אונליין).

הקפידו על שתיית מים מספקת.

למדו להקשיב לגוף , אכלו מתוך רעב אמתי, לא מתוך שעמום, אכילה ריגשית היא נושא שדרוש טיפול, הפסיקו לאכול כשאתם שבעים, לא מופצצים.